Anason’un Faydaları ve Zararları

Anason'un Faydaları ve Zararları

Anasona Dair Herşey

Anason ortalama boyu yarım metre olan ve Asya kıtasında yetişen bir bitkidir. Küçük meyveleri olan bu bitki beyaz çiçeklere sahiptir. Keskin bir kokuya yakıcı tada sahiptir. Ayrıca anethol içerdiği için oldukça faydalı bir meyvedir.

Anason, ilaç ve içki yapımında kullanılan bir bitkidir. Doğru bilinenin aksine içkilere alkol etkisi vermez. Şifalı bir bitki olduğu için çay ve baharat yapımında kullanılır. Solunum problemlerine iyi geldiği için tedavi amaçlı da kullanılır.

Anason'un Faydaları ve Zararları
Anason’un Faydaları ve Zararları

İçeriğin devamında anason bitkisi hakkında geniş kapsamlı bilgiler yer vereceğiz.

Anason Nedir?

Anason da vitamin ve mineral bulunur bu sebepten anason destekleyici bir bitkidir. En çok kozmetik ve eczacılık alanında kullanılır. Çıkışı güney Amerika olarak bilinir lakin neredeyse her ülkede yetiştirilir.

Anason ağız kokusunu gidermek amacıyla da kullanılabil. Anason Türkiye’de en çok rakı üretiminde kullanılır.

İçerisinde en çok C ve B vitamin gruplarını içermektedir. Mineral açısından da çok zengin olan anason içerisinde magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, çinko, bakır, selenyum, manganez, kalsiyum ve potasyum barındırır.

Anason Ne İşe Yarar?

Anason, çok özlü ve keskin bir bitki olduğundan mütevellit solunum yollarını açar. Antioksidan özellik taşır. Hafif uyuşturma etkisi bulunduğundan ağrılı hastalara tavsiye edilir.

Anason'un Faydaları ve Zararları
Anason’un Faydaları ve Zararları

Anason sindirim sistemini de rahatlatır. İdrar söktürme özelliği vardır.Cilt hastalıklarına da olumlu etkileri vardır.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Hıçkırık: Özellikle kalp ve akciğer bölgesinden ameliyat olmuş hastaların iyileşme süreçleri uzun sürmektedir. Bu ameliyatlar sonrasındaki yan etkilerden biri de kronik hıçkırıktır. Anason çayı da bu kronik rahatsızlık üzerinde etkilidir. Anason çayının nasıl hazırlandığı yazımızın devamında yer almaktadır.

Uyku Sorunları: Anason, sinir sistemini de rahatlatır. Bu sayede uyku sorununun çözümlerinden birisidir.Aynı etki bir bardak suya birkaç damla anason yağı dökülerek de hissedilebilir. her yaştan insan bu yöntemi uygulayabilir. Ayrıca yazımızın sonunda, anason kullanmaması gereken kişileri de listeledik.

Öksürük ve Balgam: Anason çayı balgam sorunu olan hastalara önerilmektedir. Ayrıca boğaz yollarını ve solunum sistemini de rahatlatmaktadır. Çay içmeye başlamadan önce buharı içe çekilmelidir bu şekilde daha faydalıdır.

Anason çayı içmek özellikle gribal iltihap ve soğuk algınlığı başlangıçlarında çok önemlidir. Vücut ısısının artmasını sağladığı için üşüyen kişilere de önerilir.

Cinsel Güç: Anasonun cinsel güce de olumlu etki ettiği bilinmektedir. Doğal bir afrodizyaktır ve bu bitkinin ezilmiş tohumlarını, bir bardak suda kaynattıktan sonra içebilirsiniz.

Kabızlık ve İshal: Anason, kabızlı durumuna da iyi gelir. Kısaca sindirim sistemini düzenler. Kabız veya ishal olan kişilere anason çayı içmesi tavsiye edilmektedir.

Mide Sorunları: Anason çayı kısa sürede mide sorunundan kurtarır. Ayrıca bağırsak ve midede oluşan rahatsızlıklar için de anason önerilir. Anason çayı içindeki birkaç adet badem de gaz sorununa iyi gelmektedir.

Sindirim Sistemi: Anasonun en etkili olduğu alanlardan birisi de sindirim sistemidir. Sindirim problemleri arasında bulunan karın ağrıları, gaz sorunları, gastrit problemi, şişkinlikler, bağırsak kurtları, ödemler, mide bulantıları ve kronik kusmalar üzerinde büyük etkisi vardır. Sindirim sistemini düzene sokmak için günde bir bardak anason çayı içmek yeterlidir. Sadece bir bardak ve aç karnına içilmesi önerilmektedir. Çocuklar için çay bardağı, yetişkinler için de orta boy bir fincan tavsiye edilmektedir.

Anason Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Anason idrar sökücü özelliğe sahip bir bitkidir.
 • Solunumu kolaylaştırır ve astım rahatsızlığını rahatlatır.
 • Sinirleri uyuşturma özelliği vardır ve bundan mütevellit uyku getirir, doğal bir ağrı kesicidir.Migren gibi ağrılı rahatsızlıklara sahip hastalara önerilmektedir..
 • Depresyon hastalarının kaygılarını azaltır.
 • Mide bulantılarını bire birdir ve iştah açar.
 • Kan basıncını düzenler ve bu sebepten kalp ve damar sağlığı için de faydalıdır.
 • Bronşit, sinüzit, zatürre ve grip gibi solunum yolu hastalıklarının tedavilerinde yardımcı yöntem olarak tavsiye edilmektedir.
 • Günde 1 bardaktan fazla içilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Anason Nasıl Kullanılmalıdır?

Anason'un Faydaları ve Zararları
Anason’un Faydaları ve Zararları

Anason çok farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin; çay olarak, cilt bakım ürünü olarak, yemeklere lezzet katması amacı ile baharat olarak… Ayrı şekilde ağız kokusunu gidermek ve anne sütünü artırmak için de kullanılabilmektedir.

Anason Bebekler İçin Zararlı Mıdır?

Anasonun bebekler üzerinde net bir zararı tespit edilmemiştir lakin hem yetişkinler için hem de bebekler için fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Anason bebeklerin gaz sorununu çözer ve bu şekilde bebekler daha rahat uyuyabilir. Bebeklere içirilen anason çayı en fazla bir kaşık olmakla birlikte sıcaklığının ılık olması tavsiye edilmektedir. Tabii ki de her bebeğin durumu farklı olabilir bu yüzden çocuk doktoruna başvurmakta her zaman fayda vardır.

Anason Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anason tohumlarının içinde bir miktar yağ bulunur ve bu yağ yukarıda bahsettiğimiz tüm faydaları eksiksiz bir şekilde içinde barındırır. Yağlar cilt üzerinde uygulanmaktadır fakat direkt olarak uygulanması, cilde zarar verebilmektedir bu sebepten ötürü anason yağının direkt cilde temas etmemesinde fayda vardır.

Özellikle karaciğer hastalığı olan, kanser tedavisi gören veya cildinde alerjik hastalıklara sahip olan kişiler güçlü bir etkisi olan anason yağından uzak durmalıdır. Aynı şekilde hassas bir cilde sahip olan şahıslar da, uzman bir dermatologdan tavsiye almadıkça anason yağı kullanmamalıdır.

Anason yağı tüketildiği sürece gaz problemlerini çok yaşamazsınız çünkü bağırsakları temizler ve mide spazmlarına iyi gelir. Deri üzerine uygulandığında ise antiseptik özelliği olmasından mütevellit yaraların çok daha hızlı iyileşmesini sağlar fakat deriye uygulamadan önce zeytinyağı ile karıştırılarak yumuşatılmalıdır.

Tansiyon, mide hastalıkları, böbrek taşı düşürme, bronşit, solunum güçlükleri, romatizma, soğuk algınlıkları gibi durumlarda da faydasının olduğu bilinmektedir. Bu yağı aktarlardan da satın alabilirsiniz, kendi evinize de üretebilirsiniz. Hemen aşağıda anason yağının nasıl yapılacağını sizlere sunuyoruz.

Anason Yağı Nasıl Yapılır?

Anason tohumlarını satın alın ve bir havanda yağı çıkana kadar dövün lakin çok dövmemeye dikkat etmekte fayda vardır, zira bu durumda anasonun kuma dönüşme ihtimali vardır.

Anasonu havanda dövdükten, bir cam kaba ekleyin. Ondan sonra üzerine ise tercihen badem eğer yoksa zeytinyağı doldurun ve anasonun yağ içerisinde kalmasına dikkat edin. Cam kabın kapağını sıkıca kapatın ve hemen sonra güneş gören bir bölgeye koyun.

Güneşten gelen ışınlar sayesinde döverek tam çıkaramadığınız yağlar tamamen taşıyıcı yağlar ile buluşacaktır. Bir sonraki gün kabı açın ve malzemeleri temiz bir tülbentten geçirin ve sonra başka bir kaba koyun. Yağ artık kullanıma hazırdır. Dikkatle hazırlanmış olan yağı, artık güneşte değil tam tersine serin ve direkt güneş ışığı almayan kuru bir yerde saklayın.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir fincan su kaynatın ve içerisine, bir tatlı kaşığı anason tohumu ekleyin ardından 10 dakikalık bir demlemeye bırakın. Çayınızı içerken tohumların rahatsız etme ihtimali yüksektir bu sebepten çayınızı başka bir bardağa süzerek içebilirsiniz. Günde en fazla iki fincan içebilirsiniz lakin bir fincan içilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Çayınızı daha yoğun bir aromaya sahip bir şekilde içmek istiyorsanız demlemeden önce içmenizi öneriyorum.

Anason çayını tatlandırmak için isterseniz içerisine zerdeçal, ada çayı, bal ve portakal dilimleri de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde demlemek için de aynı yöntemi uygulayın, önceden kaynatılmış olan suya tüm malzemeleri atın. Sadece balı içmeden hemen önce ekleyin.

Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Mide spazmını ve vücuttaki herhangi bir bölgede oluşan krampları giderir.
 • Bebeklerde ve yetişkinlerde oluşan gaz problemlerine çözümdür.
 • Sinir sistemini yatıştırma özelliğine sahip olduğu için uyku sorunu olan bireylere iyi gelmektedir.
 • Sinir sistemini yatıştırması sayesinde baş ağrısı ve migren gibi rahatsızlıkların da önüne geçer.
 • Doğum yapan kadınların sütünü artırmaktadır.
 • Stres nedeni ile adet düzeni değişen kadınların tekrar adet dönemini düzene sokar.

Anason Zararları Nelerdir?

Çok faydalı ve şifalı bir bitki olmasına karşın anasonun çok tüketilmemesi daha doğrudur. Aşağıdaki maddelerde anason bitkisinin zararlarını da yazıya döküp, anason hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz konumuzu sonlandırmış olacağız.

Aşağıdaki belirtilerin çoğunluğu, anasonun fazla tüketilmesi durumunda gerçekleşmektedir ayrıca bu hastalıklardan en az birine sahip olan insanların anasonu tüketmeleri durumunda uzman bir hekime danışmalarında fayda vardır.

 • Meme kanseri,yumurtalık kanseri gibi hastalıklarla ilişkisi bulunan kişiler ve hormon dengesizliğinden şikâyetçi olan insanlar, anason bitkisini tüketmemelidir.
 • Hormon tedavisigörenler, doğum kontrol veya östrojen hapları kullananlar anason tüketmemelidir. Eğer anason tüketirlerse kullandıkları ilacın etkisi azalır.
 • Rezene,dereotu, kişniş, kereviz ve kimyon gibi bitkiler ile anason bir arada kullanılmamalıdır. Hatta bu bitkilere karşı alerjisi olan insanlar da anason kullanmamalıdır.
 • Yetişkin olmayan bireyler yani çocuklar çok az miktarda ve içerek tüketmeliler. Çocukların ciltleri, yetişkinlere kıyasla daha hassas olduğundan mütevellit çocukların ciltlerine temas etmemesi daha uygun görülmektedir.
 • Hamilelik döneminde ve sonrasındaki bir süre uzman bir hekime sormadan kullanılmamalıdır ve ancak onun onayı ile kullanılmalıdırHamilelik döneminde kullanılmamasının önerilmesinin sebebi ise yeterli bir araştırma yapılmaması ve bilgi bulunmamasıdır.

Hayatınızda iç anason çayı içtiniz mi? Anason hakkındaki düşüncelerinizi ve sorularınızı bizlere aşağıdaki yorum kutucuğundan iletebilirsiniz. Bununla birlikte kendinize ait anason tariflerinizi bizimle paylaşıp okurlarımıza da ulaştırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir