Nane’nin Yararları

Doğanın Mucizesi Nane Bitkisi

Nane, hoş kokusu sebebiyle baharat olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. Yaprakları sapsız olup, çiçekleri beyaz ya da erguvan rengindedir.

Nane Bitkisi
Nane Bitkisi

Pek çok yemekte baharat olarak kullanılan nane, sağlık ve kozmetik alanında da kullanılır. Ayrıca nane bağışıklık sistemini de güçlendirir. Nane şurup olarak pek çok içecekte tatlandırıcı olarak kullanılır.

Nane; yağ, diş macunu, sakız, ilaç ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Başta solun yolları rahatsızlıkları olmak üzere astım, öksürük gibi hastalıklara da iyi gelmektedir üstelik nanenin ağrı kesici özelliği de vardır.

Nane nedir?

Nane, ballıbabagiller familyasından mentha cinsine ait, taze ve kuru olarak kullanılabilen ünlü otsu bir bitkidir. Nane kuvvetli v etkileyici bir kokuya sahiptir ayrıca geniş bir kullanım alanı vardır.

Nanenin çiçekleri beyaz ya da erguvan rengindedir ve temmuz ağustos aylarında açmaktadır. Taze ve kuru olarak kullanılabilmektedir.

Nane Bitkisi
Nane Bitkisi

Nane hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılabilir. Alkollü ve alkolsüz içeceklerde de şurup olarak kullanılır. Diş macunu, sakız ve kozmetik ürünlerinde kullanılan nanenin pek çok türü vardır.

Nanenin Tıbbi Özellikleri

Nanenin en önemli özelliği solunum yollarına iyi gelmesidir. Ayrıca bronşit ve astıma da iyi gelir. İçerdiği esansiyel yağlar ağrı kesici özelliktedir.

Balgam sökücüdür ve ağız kokusunu önlemede, sindirim sisteminde biriken gazları gidermede destekleyici olarak kullanılmaktadır. Yüksek antioksidanı sayesinde hücredeki hasarı tamir eder.

Nane Yararları
Nane Yararları

Nanenin bazı kullanım alanları şunlardır:

 • Taze veya kuru nane yapraklarını yemek: Ağız kokusunu giderir.
 • Uçucu nane yağlarını solumak: Beyin işlevini iyileştirir.
 • Kapsüllerin gıda ile alınması: IBS (İrritabl bağırsak sendromu) ve hazımsızlık tedavisinde kullanılabilir.

Nanenin Besin Değeri ve İçerdiği Vitaminler

Nane C ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içeriğinde çok fazla potasyum, protein, folik asit, kalsiyum, çinko, demir ve lifler bulunur.

%1-3 oranında mentol, menton, flavonoidler, fenoller, triperten ve tanen içeren uçucu yağ taşır. Kalorisizdir. Salata ve yemeklere hoş koku katan nane bununla kalmayıp besin değerini de arttırır.

Nanenin faydaları nelerdir?

Prostat kanseri ve damar tıkanıklığını önler
Nanede bulunan rosmarinik asidin antioksidan aktivitesi E vitamininkinden daha etkilidir. Rosmarinik asit kanser ve damar tıkanıklığı riskini azaltır ve serbest radikallerden dolayı ortaya çıkan hücre hasarlarını önler. Bazı araştırmalara göre nanenin; DNA hasarına ve hücre ölümüne karşı faydaları olduğunu gösterir. Nane prostat kanserini de önler.

Hazımsızlığı çözümdür
Nane bitkisi sindirimi hızlandırır. Nene ve kimyon yağının birleşimi hazımsızlık tedavisinde kullanılır. Özellikle nane yağı hazımsızlığı hafifletir.

Soğuk algınlığı ve ateşe iyi gelir
Nane balgam ve mukusun parçalanmasını sağlar. İçeriğinde ki hoş kokulu mentol soğutma etkisine sahiptir ve çay ile birlikte tüketilirse boğaz ağrısını hemen hemen geçirir ayrıca yükek ateşe iyi geldiği de bilinmektedir.

Solunum bozukluklarını önler
Nane bitkisinin ana maddesi olan mentol astım ve solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayriyeten akciğerlerde tıkanıklık varsa bire birdir. Kronik öksürüğe neden olan tahrişi giderir, boğazı ve burnu rahatlatır. Düzenli kullanıldığı vakit astım sorununa çözüm niteliği taşır.

Ağrılara ve mide bulantısına iyi gelir
Nane özü ağrıya katlanma gücünü arttırıyordur. Taze ezilmiş olan nane yaprağı baş ağrısı ve mide bulantısına bire birdir. Ferahlatan aroması ile mide bulantısına en iyi çözümlerden biridir. Nane yağı balzam ile birlikte tüketildiğinde migrene de iyi gelmektedir.

Ağız bakımı yapar, kötü ağız kokusunu giderir
Nane aromalı sakız, ağız kokusu için ilk akla gelen alternatiftir. Taze nane yaprakları antibakteriyel özelliğe sahiptir ve bu yaprakları çiğnemek nefes almayı rahatlatır.

Nane mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğundan mütevellit dil ve dişte oluşabilecek bakterileri öldürür. Nane bitkisinin yaprakları dişe doğrudan sürülür. Bu sebepten diş macunlarında hijyen ürünü olarak kullanılır.

İrritabl bağırsak sendromu
İrritabl bağırsak sendromu (IBS) sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Nane yağı kapsüllerinin giderek artan bu yaygın bozukluğun tedavisinde etkili olduğu keşfedilmiştir.

Nane yağı uzun süreli ve düzenli bir şekilde kullanılırsa bağırsak problemleri olan kişilere tedavi şeklinde kendini hissettirir. Ayrıca nane gastriti boşaltmaya da yararlıdır. Klinik ortamlarda kullanıldığı durumlar olmaktadır.

Cildi sakinleştirir ve serin tutar
Nane yağı losyon olarak cilde uygulandığı zaman cildi ferah tutar, böcek ısırığı varsa o bölgenin iyileşmesini hızlandırır. Nane suyu mükemmel bir cilt temizleyicisidir. Cildi rahatlatır, kaşıntıyı tedavi etmeye yardım eder. Ayrıca akne ve sivilcelere karşı da etkilidir.

Emzirme ile ilişkili meme ağrısına iyi gelir
Nane suyu, emziren annelerdeki meme uçlarındaki tahrişi önler. Araştırmalar; anneler her emzirmeden sonra memenin etrafındaki alana nane mentol yağı uygularsa, bölgedeki çatlakların ağrısının azaldığını göstermektedir.

Beyin fonksiyonlarını geliştirebilir
Nane yağını solumak beyin işlevini geliştirir. Aynı zamanda nane yağı dinç tutar. Ana maddesi nane olan sakız türlerini kullanan kişilerin beyin fonksiyonlarının normal inanlara göre üst düzey olduğu belirlenmiştir.

Nanenin Diğer Faydaları
Göz sağlığı için A vitamini deposudur.
Nane suyu ciltteki yanıklara iyi gelir.
• Romatizma tedavisinde faydalıdır..
Nane yağı mide bulantısına iyi gelir.
Tüberküloz rahatsızlığının ortaya çıkmasını engeller.
Otlarla ve baharatlarla bir araya geldiğinde çok faydalı karışımlar elde edilir.
• Eğer bahçenizde nane varsa, o çevrede karınca ve sineklerin bulunmasını engeller.
• Uçuk tedavisinde alternatif yöntemdir.
• Tüylenme (hirsutizm) sorununu önler.

Nane zayıflatır mı?

Nane sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşatır. Nane, besinleri emen, yağ tüketen ve kullanılabilir enerjiye dönüştüren sindirim enzimlerini uyarır. Bu nedenle, diyetinize nane eklemeniz sizin işinize çok yarayacaktır.

Nane Yararları
Nane Yararları

Nane cinsel güce olumsuz etkisi var mı?

Bazı araştırmalara göre mentol uzun süre kullanılırsa kısırlığa yol açar. Diğer araştırmalara göre ise mentollü sigara içen erkeklerin; mentolsüz sigara içen erkeklere göre daha fazla iktidarsızlık sorunu yaşadığını gösterir. Başka bir araştırmada nanenin asıl olarak kadınlarda kısırlığa tedavi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Nane limon çayı nelere iyi gelir?

Limon C vitamini ve B Vitamini, fosfor, protein ve karbonhidratlar bakımından besleyicidir ve kanserle savaşan antioksidan, kompozit ve flavonoidler içerir. Bu özellikler nane ile bir araya geline çok fazla fayda bir araya gelmektedir.

Nane limon çayı nasıl yapılır?

Malzemeler:
• 1/2 litre su
• 1 limon
• 1 demet taze nanenin yaprakları

Hazırlanışı:
Bir tencerede suyu kaynatılır ardından limonun kabuklarını soyulur. Bu kabuklar rendelenir ve kaynar suya nane yapraklarıyla beraber eklenir. Kısa süreli bir şekilde karıştırılır ve 1 dakika boyunca kaynamaya bırakılır. Ardından çay süzülür. Ağzınızın tadına göre, damak zevkinize göre küçük ölçütlerde şeker de ilave edebilirsiniz.

Nanenin zararları nelerdir?

 • Nane yağının yüksek dozlarda alındığında toksik etki gösterme ihtimalide bulunur ayrıca boğazı ve burunu tahriş edebilir.
 • Saf mentol zehirli bir üründür ve asla tek başına olarak alınmamalıdır.
 • Safra taşı sorununuz varsa uzman bir hekime danışmadan nane tüketmeyiniz.
 • Asit reflü reflü hastalığından muzdaripseniz, nane çayı içmek, mide asidinin yemek borusuna geri akışını artırarak durumunuzun daha da kötüye gitmesine neden olabilir.
 • Hamilelik sırasında nane çayı içmeden ve nane türlerini tüketmeden önce kesinlikle ve kesinlikle uzman bir hekime danışınız.
 • Küçük dozlarda bile olsa bebeklere veya küçük çocuklara nane çayı kullandırmamanız gerekmektedir. Bir bebeğin veya küçük bir çocuğun yüzüne nane yağı uygulanmamalı çünkü bu nefes almayı zorlaştıran spazmlara sebep olabilir.
 • Naneden gelen aromatik yağ ciddi solunum sorunlarına sebep olabilir.
 • Emziren anneler nane çayını katiyen içmemelidir.
 • Nane; mide asidi için kullanılan ilaçlar ve bazı tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir. Bu sebepten ötürü herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla konuşmadan nane çayı tüketmeyiniz.
 • Herhangi bir hastalığınızın tedavisinde nane ve türevlerini kullanmak istiyorsanız öncesinde doktorunuza danışınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir