Nar Kabuğunun Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Nar kabuğu yararları

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Nar kabuğu çok sayıda faydasından ötürü farklı farklı alanlarda kullanılmaktadır Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir? diye sorduğumuzda alacığımız cevap şudur;  güzellik, sağlık ve saç bakımı alanlarında adını sık sık duyuran nar kabuğu son yıllarda yapılan çalışmalarla ve araştırmalar sayesinde dunyaca kullanılmaya başlandı. İyi ama bu nar kabuğunun faydaları nelerdir? Nar kabuğu neye yarar? Nar kabuğu nasıl kullanılır? diyorsanız hemen cevap verelim.

Nar Kabuğunun Sağlığımız Üzerindeki Etkileri
Nar Kabuğunun Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

İşte Nar Kabuğunun Faydaları

 • Nar kabuğunun kansere faydası; 

Nar kabuğu sayesinde kanserli hücreler zamanla azalır ve ortadan kaybolur bu sebepten dolayı uzmanlar nar kabuğunu tüketilmesini sıklıkla vurgulamaktadır. Uzun süre boyunca düzenli bir şekilde tüketilirse inanılmaz sonuçlarının olduğunu göreceksiniz. Çünkü nar kabuğu bir tek kanserli hücrelerle savaşmaz aynı zamanda cilt güzelliğine de güzellik katar.

 • Nar kabuğunun kansere faydası; 

Nar kabuğu sayesinde kanser kökenli hücreler zayıflar. Bu kanser kökenli hücreler zamanla zayıfladığı için uzmanlar tarafından fazla fazla kullanılması tavsiye edilmektedir. Uzun süre kullanırsanız harikulade faydalarını göreceksiniz. Çünkü nar kabuğu sadece kanser hücrelerini yok etmiyor aynı zamanda cilde güzellik katıyor.

 • Nar kabuğunun saçlara etkisi;

Nar kabuğu saç bakımında kullanılan özel besinlerden biridir. Hasar görüş saçlar için nar kabuğu kürü kullanılır. Ayrıca saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunlarla birlikte nar kabuğu saça parlaklık ve güzel bir görünüm katar ayrıca hacim de kazandırır.

 • Nar kabuğundaki vitaminler;

Nar kabuğu içinde çeşitli vitaminler vardır. Bunlardan bazıları: B1, B2, B5, B6 vitaminleridir. Bu vitaminler sayesinde baışıklık sistemimiz güçlenmektedir. Nar kabuğu, Omega-5 yağı bakımından doygundur. Bu sebepten ötürü oldukça değerli bir besindir. Süper besinler kategorisinde yer alır.

 • Nar kabuğunun cilde faydası;

Nar kabuğu cildin nem seviyesini dengeler ve nem eksikliği olan ciltlere nem katar. Bununla birlikte oluşmakta olan sivilceleri engeller. Bilhassa saçta ve baş diplerinde çıkan sivilceleri yok eder.

Nar Kabuğu Zayıflatır mı?

Nar kabuğu diyet listenizde olmak zorundadır. Nar kabuğu vücuttaki fazla yağı dışarı atar bundan dolayı diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Diyet listesine uyarak nar kabuğunu kullanmalıyız öteki durumda nar kabuğu tek başına yağ yakmak için size yetmeyebilir.

Nar Kabuğunun Sağlığa Faydaları

Nar kabuğu mineral, folat, potasyum bakımından oldukça zengindir. İnsan vücuduna çok fazla yararı vardır.

Nar Kabuğunun Sağlığımız Üzerindeki Etkileri
Nar Kabuğunun Sağlığımız Üzerindeki Etkileri
 • Kalp hastalıklarına karşı bire bir etkisi olan nar kabuğu, kalp krizi riskini oldukça aşağı çeker.
 • Nar kabuğu bağırsakta oluşan solucanları yok ederekbağışıklığı korur. En etkili kimyasal bulundurmayan ilaçlardan biridir.
 • Dizanteri gibi virüse dayalı hastalıklardan vücudu korur.
 • Nar kabuğu C ve E vitaminlerini içerdiği için saç köklerine iyi gelir ayriyeten soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.

Nar kabuğu kolesterol düşürür mü? 

Kolesterol düşürücü etkisiyle bilinen nar kabuğu uzun süreli ve düzenli bir şekilde kullanılırsa kolesterolü düşürür.

Görüldüğü üzere nar kabuğu birçok faydaya sahiptir. Kuran-ı Kerimde de narın faydalarından sıkça bahsedilmektedir. Keza bilimde de nar kabuğunun ve narın faydalarından bahsetmektedir.

İsterseniz nar kabuğunu kurutup çay şeklinde de tüketebilirsiniz ya da kurutmaksızın salata haline getirip nar kabuğu tüketebilirsiniz. Yararlarını çabucak görmek isterseniz nar kabuğunu sıklıkla tüketmelisiniz. Bu süreçte nar kabuğuna ara verirseniz yararlarından bir süre faydalanabilirsiniz sonrasında bir yararını göremezsiniz.

Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Nar kabuğu nasıl kurutulur sorusu da internette sıklıkla araştırılmaktadır. Eskiden kırsal kesimlerde büyüklerimiz nar kabuğunu kurutmak için bazı işlemler yaparlardı. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 1. Öncelikle nar kabuğunun çekirdekleri kabuktan dışarı atılır.
 2. Sonra çekirdeksiz olan nar kabukları küçük küçük parçalanır.
 3. Kesilen nar kabuğu parçaları güneşin altına serilir.
 4. Güneşte kurutulan nar kabukları toplanır ve 1 gün boyunca gölgede, serin bir yerde tutulur, soğuması beklenir.
 5. Nar kabukları en son hava geçirmeyecek şekilde kaplara doldurulur ve muhafaza edilir.

Nar Kabuğunu Nasıl Tüketilir?

En sık verilen cevap nar kabuğu çayıdır. Bunun dışında nar kabuğu toz haline getirilip tozu yemeklere veya salatalara bir baharat halinde eklenebilir.

Nar kabuğu Çayı Nasıl Yapılır

Nar kabuğu çayı tarifi;

Nar Kabuğu çayı tarifi
Nar Kabuğu çayı tarifi

100 gr su ile ortalama 4-5 gr kurutulmuş nar kabuğu suda 10 dakika kadar tutulur. Daha sonra 15 dakika kaynatılır. Şekersiz bir şekilde içmek tavsiye edilmektedir.

Nar Kabuğu Çayının Zararları

Birçok faydası bulunan nar kabuğu çayının zararları da vardır. Bu zararları şöyle anlatabiliriz.

Hamilelikte nar kabuğu çayı içilir mi?

Nar meyve olarak yenilirse ya da suyu içilirse kesinlikle faydalıdır fakat, gebelik süresince nardan veya nar kabuğundan kaçınılmalıdır. Çünkü erken doğum üzerinde etkileri vardır.

Hastalıkların tedavi aşamasında nar kabuğu ve su oranı 1/20 olmalıdır ve katiyen bu orana çok dikkat edilmelidir. Eğer bu oranda ufak bir hata yapsanız bile, baş dönmesi, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Alkollü bir kişiye nar kabuğu çayı asla  içirilmemelidir.

Uyarı ve Tavsiyeler

Nar kabuğu çayının günlük veya sürekli zevk uğruna içilmesi tavsiye edilmemektedir. Haftada en fazla 3 defa içmelisiniz. Lakin tedavinize devam edecekseniz haftada bir seferliğine 4 günlük mola verin

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir