Sarımsak ve Yararları

Sarımsağın İnsan Sağlığına Etkileri

Sarımsak yüzyıllardır gıda ve ilaç olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. Keskin kokusu olduğunu hepimiz biliriz lakin buna rağmen yemeklerimize koyarız. Sarımsağın faydaları nelerdir? Sorusu, Sarımsak hangi hastalıklara iyi gelir? Sorusu veya Sarımsağın zararları var mı? Sorusu hala cevabı aranan sorulardan biridir.

Sarımsak Faydaları
Sarımsak Faydaları

Her yemeğe yakıştığı için son derece etkili bir bitkidir. Yüksek antibiyotik seviyesine sahip olduğu için sarımsak çok fazla faydası vardır bu faydaların yanı sıra cilt güzelliği için de yararları vardır. Sarımsak faydaları sebebiyle her bir tarafından tüketilmelidir.

Ateş düşürme özeliğine de sahip olması önemli özelliklerinden biridir. Bağışıklık sistemine de katkıda bulunduğu için koruyucu özelliği son derece önemlidir. Kan şekerini dengeler ve ayrıca tansiyonu da kontrol altına alır.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir sorusunun cevaplarını okuyalım.

Sarımsağın Yararları

Sarımsağın temel yararlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

1. Tansiyonu Dengede Tutar

Sarımsağın faydaları nelerdir sorusunun cevaplarının başında tansiyon gelir. Damarlardaki kan basıncını düzelttiği için yükselen tansiyonu dengeleme özelliğine sahiptir. Kan dolaşımını düzenlediği için vücudu rahatlatır. Vücutta kanama varken veya ameliyat dönemindeyken kullanılmaması gerekir. Kan kaybından dolayı kan basıncı düşük olacağı için sarımsak tüketmek halsizliğe sebep olacaktır.

2.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Dengesini Korur.

Sarımsağın faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek öteki önemli cevap ise bağışıklık sistemimizdir. Bağışıklık sistemi güçlü olursa birçok hastalığın oluşumuna engel tanırız.

Özellikle kış aylarında grip veya nezle gibi hastalıkları engeller. Vücut direncini arttırdığı için bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu son derece dayanıklı tutar. Aynı zamanda vücutta demir dengesi sağlar. Bununla birlikte metabolizmanın çok daha fazla sağlıklı çalışmasını sağlar.

3. Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları

Sarımsak tüketmenin kalp ve damar sağlığına olan faydaları bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar yağ ve toz formunda yapılmıştır. Ayrıca total kolesterolü ve trigliserid oranını düşürdüğü görülmüştür.

Damarların korunmasına da faydası vardır. Sarımsak içerisinde bulunan alojene ile kandaki pıhtılaşmayı önler. Damar tıkanıklığında engel olur ve bu sayede daha rahat yaşamanızı sağlar. Damarlara zarar veren homosisteinin seviyesini dengede tutar ve bu sebepten oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

4. Kansere Karşı Savaşır

Çiğ şekilde tüketilen sarımsak hem mide hem de kolon kanserine karşı savaşma gücünü arttırır. Hatta yapılan araştırmaların çoğu gösterir ki sarımsak kanser riskini yüzde sıfıra düşürür. Kolon kanserine yakalanma ile ilgili yapılan araştırmalarda bu oranın düşüşü ile ilgili sonuçlar görünmektedir.

5. Cinsel Hayata Etkisi

Sarımsak içerisinde afrodizyak etkisi bulundurur. Vücudun nitrik oksit üretimini arttırdığı için kolesterolü düşürerek kan basıncını arttırır. Böylece viagra etkisi yaratır. Bu şekilde cinsel hayata etki etmektedir.

6. Sarımsak Yağı ve Faydaları

Sarımsak Faydaları
Sarımsak Faydaları

Şimdi gelelim sarımsak ile elde edilen en sağlıklı ürüne. Tabii ki sarımsak yağı… Sarımsak özellikle yemeklerde şifa niyetine kullanılabiliyor. Ama sarımsak yağının faydaları sadece besinle kalmaz; cilde ve sağlığa da uygulanabildiği için yararları saymakla bitmez.

Sarımsak Yağının Faydaları

Şimdi gelelim sarımsak yağı nedir? Sarımsak yağının faydaları nelerdir? Sarımsak yağı nasıl kullanılır gibi sorularının cevaplarına.

Sarımsak Yağı Nedir?

Sarımsak yağı nedir sorusunun cevabını aslıda hepimiz biliyoruz. Sarımsak bitkisinden elde edilen bitkisel bir yağ… İçerisinde A, B ve C vitaminlerini barındırır. Ayrıca aminoasit, iyot ve demir minerallerini barındırdığı için şifa özelliği oldukça fazladır.

Sarımsak Yağının Faydaları nedir? Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar?

 • Sarımsak yağının sağlığa faydaları; sarımsak yağı anti bakteriyel ve anti viral niteliklere sahiptir. Bu sebepten mütevellit bulaşıcı hastalıklara karşı bedenimizi korur. Aynı zamanda vücutta oluşmuş olan hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.
 • Sarımsak yağının cilde faydaları; ciltte oluşan sivilce, akne leke gibi problemlerin önüne geçer. Eğer oluşmuşsa hızlıca yok olmalarını sağlar.
 • Sarımsak yağının cilt mantarına faydaları; bu yağ mantara karşı önleyici etki gösterir bu sebepten dolayı ciltte oluşan mantar hastalıkları tedavisinde oldukça önemlidir.
 • Sarımsak yağının kolesterole iyi gelir mi? Bu yağ kolesterol için oldukça etkilidir. Özellikle yüksek kolesterolü dengeler.
 • Sarımsak yağı yüksek tansiyona iyi gelir mi? Sarımsak yağı yüksek tansiyon hastaları için oldukça faydalıdır çünkü tansiyon dengeleyicidir. Ayrıca kalp damar hastalıklarına karşı da bire birdir.
 • Sarımsak yağının kas ağrılarına etkileri; sarımsak yağı özellikle kas ve kemik ağrıları olmak üzere genel olarak vücudumuzdaki çoğu ağrıya iyi gelmektedir. Ağrıları azaltmakla kalmaz, ağrıyan bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Sarımsak yağının beyin sağlığına faydaları; insan beyni için oldukça olumlu etkilere sahiptir çünkü çok güçlü antioksidan özelliği vardır ayriyeten beynin tüm fonksiyonlarını yerine getirmesinde çok büyük desteği vardır.
 • Sarımsak yağının dişe faydaları; içerdiği anti bakteriyel etkileri sayesinde diş ve diş etlerindeki ağrılara çözümdür lakin bilinmelidir ki bu kısa süreli bir ağrı kedici anlamına gelmektedir. Sonrasında mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz.
 • Sarımsak yağının bağırsaklara etkileri; bu yağ bağırsaklar üzerinde de oldukça etkilidir. Miktarı az olan mukoza yapısının tamiratında oldukça fayda sağlar. Ayrıca kabızlık sorununu da önler.
 • Sarımsak yağının saça faydaları; sarımsak yağı kepek tedavisi ile neredeyse eş değerdir. Kepek oluşumunu ve mevut bulunan kepeklerin yok olmasını sağlar.

Sarımsak yağının bu özelliği saç derisindeki kuruma ve kaşıntı gibi sorunlara da çözümdür. Aynı zamanda mineral ve vitaminleri sayesinde saç sağlığı için de oldukça faydalıdır. Kırılan saçları onarır ve hatta gürleştirir.

Evde Sarımsak Yağı Tarifi

Bu kadar faydasını anlattığımıza göre artık “evde sarımsak yağı yapılabilir mi?” sorusuna değinmemiz gerekir. Bu sebeple şimdi sizlere pratik ev yapımı sarımsak yağı tarifi verelim.

Ev yapımı sarımsak yağı tarifi için gerekli malzemeler:
• 25 büyük diş sarımsak
• 4 çay bardağı doğal zeytinyağı

Sarimsak yağı
Sarımsak yağı

Nasıl yapılır?
İlk olarak sarımsakların kabukları soyulur.

 1. Daha sonra, soyulan her bir dişi hafifçe bıçak yanları ile ezilir.
 2. Ezilen sarımsakları cam olmak koşulu ile ve hava almayan bir kavanoza aktarıp içerisine 4 çay bardağı zeytinyağı eklenir.
 3. Ağzı kapatılan kavanoz güneş görebileceği bir yerde 2 veya 3 hafta bekletilir. Bu zaman zarfında kavanoz günde 1 kere çalkalanır ve 3 günde 1 defa ağzı açılır ve temiz bir tahta kaşıķ ile iyice karıştırılır.
 4. Yaklaşık 3 hafta sonra kavanozda bekletilen yağ bir tülbent ile süzülür ardından kazana dökülür. Artan sarımsak parçaları atılır. Kazandaki yağ cam şişede ve güneş görmeyecek şekilde saklanır.
  Ve sarımsak yağımız hazır.

Tavsiye
Bazıları sarımsağı direkt olarak tüketemezler. Bu tarz durumlarda yapılması gereken en doğru şey sarımsak çayı yapmaktır. Sarımsak çayı sarımsağı direkt olarak sarımsak tüketemeyenler için idealdir.

Ortalama 2-3 diş sarımsak ve 4-5 parça zencefil rendelenir, kaynar suyun olduğu bardağa atılır ve demlenmeye bırakılır.
Hazırlanan bu çay günde iki defa tüketilmelidir.

Sarımsağın faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Sarımsak yağı nedir? Faydaları nelerdir? Sarımsak yağı nasıl yapılır? Gibi soruları cevaplamış olduk. İlginiz için teşekkür ederiz.

Eksiklerimiz, yazmayı unuttuklarımız veya tavsiyeleriniz varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir